SPECJALISTYCZNY CATERING dla ŻŁOBKÓW, PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ

Najbardziej uzależniające smakołyki 06/06/2016

Białe pieczywo
Mąka, z której robi się takie pieczywo jest pozbawiona otrąb, kiełków i niemal wszystkich zdrowych składników odżywczych normalnie obecnych w chlebie. Ale za to substancje zapachowe, dodawane do białego pieczywa, powodują, że nie można mu się oprzeć i odmówić sobie kromki świeżutkiego, pachnącego chleba.

Słodycze
Eksperci uważają, że jedną z najbardziej uzależniających substancji jest cukier. Potwierdziły to badania naukowe. Okazuje się, że w organizmach badanych przez naukowców szczurów, które karmiono cukrem, uwalniają się duże ilości dopaminy- jednego z hormonów- który powoduje nasze dobre samopoczucie. Dopamina działa jak narkotyk. Tak, więc zajadamy się słodyczami nie tylko z łakomstwa, ale dlatego, że musimy.

Makaron 
Od dzieciństwa przyzwyczajamy się do dań z makaronem nie mając ochoty z nich zrezygnować nawet wtedy, gdy wiemy, jaka to bomba kaloryczna i cholesterolowa. Nie zastąpi nam takiego makaronu wersja dietetyczna z oliwą i warzywami. Dlaczego? Bo smaki dzieciństwa i wczesnej młodości są bardzo uzależniające. Ważne więc, by zaszczepić w dzieciach dobre nawyki żywieniowe.

Ciasto 
Nie można się oprzeć kawałkowi miękkiego, pachnącego i wilgotnego tortu czy sernika, ponieważ to dla naszego podniebienia prawdziwy raj. Ale czy rzeczywiście chodzi tu o podniebienie? Cukier, występujący w ciastach w różnych postaciach, to ten składnik, który powoduje chęć sięgnięcia po pierwszy, drugi, trzeci kawałek. 
Ciastka bez cukru są zdrowe, ale nie mają zbyt wielu zwolenników. Powód jest prosty. To cukier pomaga wyprodukować w naszych ciałach hormony szczęścia! Dlatego też ciasteczka znikają z półmisków szybciej, niż byśmy mogli się tego spodziewać. Ciasteczka redukują stres, więc nasz mózg będzie wiedział, co zrobić w chwilach słabości - wystarczy zjeść coś słodkiego.

Czekolada 
Według amerykańskich badaczy, czekolada działa - zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym - jak mocny narkotyk. Daje poczucie zadowolenie i wywołuje podobne reakcje emocjonalne, łącznie z tzw. syndromem odstawienia, znanym osobom uzależnionym od alkoholu i narkotyków.

Frytki
Wymoczone w głębokim tłuszczu frytki to koszmar każdego dietetyka, ale także marzenie każdego producenta żywności. Połączenie ziemniaków, tłuszczu i soli to prawdziwie uzależniający tercet. A gdy do tego dodamy niewielkie ilości cukru - składnik fabrycznie produkowanych frytek - to sukces jest murowany. Frytkowi smakosze wyczują swój ulubiony zapach nawet z kilkuset metrów.

Chipsy
Chipsy zawierają duże ilości soli, ale komu to przeszkadza? Zapach smażonych kawałków ziemniaka, uczucie, jakie daje przegryzienie chrupiącego chipsa - tego się nie da zastąpić. Chipsy, produkowane fabrycznie, zawierają substancje zapachowe tak dobrane, by uwypuklać jeszcze naturalny aromat smażonych ziemniaków. To sprawia, że ciężko z nich zrezygnować.

Lody 
Lody odświeżają, poprawiają samopoczucie, jednym słowem - sama radość. Jednak lody, często zastępują nam owoce, którymi jeszcze niedawno odświeżaliśmy nasz organizm i poprawialiśmy sobie samopoczucie. Dla tych, którzy uwielbiają się zajadać lodami smak jest bardzo uzależniający.

01/07/2017 Dziecko latem
10/03/2017 Dziecko w kuchni
14/12/2016 „Duże” dzieci
23/02/2016 Dieta dla meteopaty

© 2015 GASTROPOL-CATERING.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Web-Profit

Firma Cateringowa
P.W. "Gastropol" w Krakowie
tel: 012 430 09 67
info@gastropol-catering.pl