SPECJALISTYCZNY CATERING dla ŻŁOBKÓW, PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ

Wigilijne ryby dla dziecka 15/12/2015

Jakie ryby dla dzieci na wigilię?


Oczywiście nikt z nas nie wyobraża sobie Wigilii bez ryb, dlatego warto zastanowić się, które z nich będą całkowicie bezpieczne dla dziecka. Niestety nie wszystkie gatunki ryb powinny być spożywane przez małe dzieci. Okazuje się, że ryby drapieżne, takie jak: miecznik, okoń królewski, szczupak, halibut, tuńczyk, panga kumulują znacznie więcej zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich, zagrażających zdrowiu. Jednym z najgroźniejszych pierwiastków jest rtęć znajdująca się głównie w rybach drapieżnych. Do bezpiecznych gatunków ryb zaliczają się gatunki, takie jak: pstrąg, dorsze, sardynki, sole, flądry, morszczuki, łososie atlantyckie oraz makrele atlantyckie i karpie królewskie. Nie powinniśmy jednak zapominać, że niektóre gatunki ryb, np. karp, mają dużo ości, które w przypadku połknięcia przez dziecko mogą się stać przyczyną zadławienia. Zanim podamy dziecku rybę powinniśmy, zatem starannie oczyścić ją z ości.

Dlaczego ryby są zdrowe?

Ryby są bogatym źródłem lekkostrawnego i pełnowartościowego białka, co ma niebagatelne znaczenie w okresie szybkiego wzrostu kości i mięśni. Są bogatym źródłem minerałów takich jak: cynk, selen, jod, które są niezbędne do prawidłowo funkcjonującego układu odpornościowego. Są źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, których organizm ludzki nie potrafi wytworzyć, a które są mu potrzebne, m.in. do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Regularne spożywanie ryb może zmniejszyć ryzyko występowania niektórych schorzeń, m.in. astmy, chorób serca,   cukrzycy.

W jakiej formie podawać?

Podając ryby dzieciom należy bardzo uważać na ości. Dlatego najlepiej wybierajmy ryby, z których łatwo usunąć ości jak, np. z łososia, można też zmielić mięso i zrobić z niego klopsiki, czy kotleciki. Dla starszych dzieci bardzo dobrze sprawdzi się również zupa rybna.

Przysmaki z karpia-Ostrożnie!

To bardzo tłusta ryba. W przypadku 2-, 3-latka lepiej zastąpić karpia tłustymi rybami morskimi, jak halibut lub łosoś. Można wybrać także mniej tłuste ryby, jak dorsz lub sola. Kawałek smażonego karpia - bez skóry, bo pod nią kumuluje się tłuszcz – powinno podawać się dopiero czterolatkowi. Wtedy warto dodać do rybki odrobinę łagodnego chrzanu. Zawarte w nim olejki pobudzają wydzielanie żółci, która ułatwia trawienie tłuszczu.

 Ryba w galarecie -TAK!


Na to danie najlepiej nadają się dorsz, sola, halibut lub łosoś z dodatkiem drobno pokrojonych warzyw.
Galaretkę warto przygotować w specjalnych, zabawnych foremkach o kształcie ryby, co znacznie uatrakcyjni potrawę w oczach dziecka. Rocznego czy dwuletniego smyka możemy poczęstować także rybą po grecku.

Śledzie z cebulką -NIE!

To kolejny przykład bardzo ciężkostrawnej potrawy. A gdy dodamy do tego jeszcze sporą ilość oleju, zestaw staje się nie do przyjęcia dla małego brzuszka.

Trzylatkowi można pozwolić na niewielką ilość tego przysmaku, pod warunkiem, że cebulę przed dodaniem do ryby sparzymy wrzątkiem lub zastąpimy odrobiną czerwonej czy cukrowej (są łagodniejsze w smaku).

Dania rybne, ze względu na swoje wartości warto spożywać przez cały rok.


Oto lista ryb, których z różnych przyczyn nie powinno się kupować:


1. Panga, tilapia - fatalne warunki hodowli, ryby praktycznie bez wartości.
2. Rekin - zagrożony wyginięciem, gromadzi toksyny.
3. Halibut atlantycki - zagrożony wyginięciem, możliwe skażenie mięsa.
3. Węgorz - zagrożony wyginięciem.
4. Sola - do jej połowów wykorzystuje się technikę nazywaną "trałowanie denne", które niszczy wszystko, co napotka na drodze np. koralowce. To, co zbędne (np. martwe ryby nienadające się do sprzedaży) wyrzuca się z powrotem do wody.
5. Karmazyn - zagrożony wyginięciem, destrukcyjne metody połowów.
6. Łosoś bałtycki - zagrożony wyginięciem, mięso gromadzi toksyczne substancje.
7. Tuńczyk - część gatunków tuńczyka zagrożonych wyginięciem (błękitnopłetwy, żółtopłetwy, długopłetwy), może gromadzić toksyczne substancje, wysoka wartość handlowa, przy okazji jego połowów giną inne gatunki (zdarza się, że większość połowu to "odpad").
8. Ryba maślana - zawiera szkodliwe substancje, może spowodować zatrucie
.

01/07/2017 Dziecko latem
10/03/2017 Dziecko w kuchni
14/12/2016 „Duże” dzieci
23/02/2016 Dieta dla meteopaty

© 2015 GASTROPOL-CATERING.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Web-Profit

Firma Cateringowa
P.W. "Gastropol" w Krakowie
tel: 012 430 09 67
info@gastropol-catering.pl