SPECJALISTYCZNY CATERING dla ŻŁOBKÓW, PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ

Zakupy z dziećmi- jak przetrwać 08/09/2016

„Mamo, mogę...?”

Robienie zakupów z dziećmi w dużych supermarketach może stanowić problem. Producenci żywności wiedzą, że dzieci przyciągnie bardziej kolorowe, wesołe opakowanie, postaci z ich ulubionych kreskówek, niż to, co znajduje się w środku. To skuteczna gra na małych konsumentach, którzy namówią rodziców do kupienia tego, czego chcą. Niestety duża część tych produktów zawiera wiele przetworzonych tłuszczów, cukru i substancji dodatkowych.

Taktyka

1)      Rób listę zakupów..

..i kupuj tylko to, co jest na liście. Mając ją gotową dzieci będą miały mniej czasu w spermarkecie na rozglądanie się po sklepowych półkach i będą mniej rozkojarzone. Do tego masz świetną wymówkę: „To nie jest na naszej liście zakupów w tym tygodniu!”. Pozwól im mieć swój wkład w tworzenie listy zakupów.

2)      To Ty tu rządzisz!

Pamiętaj, że dziecko nie może Cię zmusić do kupienia czegoś- to Ty o tym decydujesz. Jeśli naciska, nie wchodź w kłótnie i długie wymiany zdań. Wytłumacz spokojnie i krótko czemu tego nie kupisz i trzymaj się raz podjętej decyzji. Nie jest to proste, ale bycie konsekwentnym przynosi pozytywne efekty długoterminowe- także w innych sytuacjach.

3)      Unikaj zakupów będąc zmęczonym i głodnym

Postaraj się zaplanować zakupy w czasie, kiedy ani Ty, ani Twoje dziecko nie będziecie zmęczeni lub głodni. Rozdrażnienie nie jest przyjacielem podejmowania rozsądnych decyzji. Jeśli możesz, nie planuj zakupów z dziećmi tuż po szkole, późnym wieczorem lub przed posiłkiem.

4)      Unikaj „niebezpiecznych stref”

Postaraj się unikać w sklepie alejek ze słodyczami, chipsami, gazowanymi napojami. Czego oczy nie widzą..

 Uważaj na sztuczki producentów

Postaci z kreskówek na opakowaniach jedzenia są zaprojektowane specjalnie tak, by przykuć uwagę dziecka. Jednak większość z tych produktów jest niezdrowa i o niskiej wartości odżywczej.

Co możesz zrobić? Spójrz na listę składników (są uszeregowane od najwyższej do najniższej % ilości w produkcie) i tabelę wartości odżywczej i wytłumacz dziecku, co jest nie tak ze składem – „za dużo cukru lub soli”. Starsze dzieci zachęć do zabawy w porównanie. Niech spróbują same znaleźć produkt o lepszym składzie, pozwól im samym dojść do wniosków.

Czy lepiej kupować dziecku produkty, które mają dodane witaminy?

Producenci wiedzą, że dodanie witamin do zwyczajnie niezdrowych przysmaków, np. napojów, przetworzonych słodzonych płatków śniadaniowych lub paczkowanych słodyczy, zachęci rodziców do kupienia ich dzieciom. Ale nie zmienia to ich w produkty zdrowe. Wzbogacone w witaminy wysoko przetworzone słodycze wciąż zawierają duże ilości cukru i tłuszczu. Jeśli  Twoim wyborem nie byłby ten sam produkt bez dodanych witamin- teraz też go nie kupuj.

01/07/2017 Dziecko latem
10/03/2017 Dziecko w kuchni
14/12/2016 „Duże” dzieci
23/02/2016 Dieta dla meteopaty

© 2015 GASTROPOL-CATERING.PL
Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i wykonanie: Web-Profit

Firma Cateringowa
P.W. "Gastropol" w Krakowie
tel: 012 430 09 67
info@gastropol-catering.pl